X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

بازی پارسیان - خرید

سایت جهت درج انواع مطالب و انتقال پیج رنک ساخته شده است

http://www.googleseo.ir

نیمه رسانا های آلی

مقدمه :
نیمه رسانا ها موادی با کاربردهای بسیار در دنیای امروز به شمار میروند .در این جا سعی بر این است که نوعی از نیمه  رسانا بنام مواد OLED  که دارای دو نوع می باشند مورد برسی قرارگرفته . این مقاله یک و باز نویسی دوباره از شماری از مقالات مرتبط با این موضوع می باشد .
تحقیقات در این ضمینه از سال 1967میلادی آغاز شد و تا سال 1990 بیشتر تحقیقات مربوط به مکانیزم واکنشهایی بود که بتوان از طریق آنها ساختارهای رزونانس پیلیمرهای مختلف را تهیه کرد .
تکنولوژی پلاستکهای رسانا و پلاستیکهای انعطلاف پذیر مر بوط به  تحقیقاتی  میشود که بین سالهای 1990 تا 2000 میلادی در دانشگاه کمبریج و مرکز تحقیقات کاوندیش انجام شد و در طی این سالها مرکز تحقیقات کاوندیش به فناوری ساخت مواد پلیمری رسانا جریان الکتریکی رسید


انواع OLED :
Electron Transport  و Electron Hole  دو نوع مختلف  این مواد می باشند از لخاظ ساختار اکثرا دارای تقارن می باشند و در برخی از انها نیز کمپلکس نیز دیده میشوند . به راحتی می توان گفت که نیتروژن در تمامی این ترکیبات وجود دارد در تمامی این مواد حلقه هایی سیکلو هگزان و سیکلو پنتان دیده می شوند که با وجود پلیمر بودن این مواد این امر طبیعی می باشد .(1)

Electron Hole  :
این مواد با جذب انرژی ار نور یا الکتریسیته به نشر نور می پردازند . میزان ترانس پورت الکترون این گونه مواد زیر 83% می باشد برای مثال می توان به ماده ای با نام تجاری TECEB  اشاره نود فرمول این ماده ‍C54H45N3 میباشد و وزن مولوکولی آن برابر 735.98  می باشد این ملوکول دارای گروه نقطه ای C3h بوده  و از خود نور سفید  نشر میکند طول موج آن حداکثر  350 نانو متر می باشد از انواع دیگر این مواد  می توان  مواد زیر را با نامهای تجاری :
TPB – TPD – NPD – TCTA – TDAB – CuPc 
البته نوع رنگ نشر شده به شدت جریان وابسطه نیست بلکه به نوع ماده وابسطه است به برای مثال  برای تولید رنک سبز روشن در یک سلوا به 6 ولت برق نیاز است  و اگر این مقدار زیر 6 ولت باشد نوری نشر نمی شود اما اگر 10 ولت برق به سلول داده شود باز هم همان رنگ سبز روشن دیده میشود .(2)

Electron Transport :
این مواد بر خلاف مواد بالا با جذب نور انرژی التریکی تولید می کنند .این مواد برای تولید انرژی الکتریکی باید به صورت اکیسد و سوسپانسیون باشند .از این مواد دز سلولهای خورشیدی جدید استفاده می شود . مقدار ترانس پورت الکترون این مواد بیش از 83% می باشد به همین دلیل این پلی مره را به نوع P  نصبت می دهند . مقدار واتاژ خروجی به عوامل مختلفی از جمله نوع پلیمر . فرکانس نور تعداد لایه های فیلمهای پلاستیکی  بستگی دارد برای درک بهتر این موضوع بهتر است به نتایج حاصل از آزمایش دکتر سیلوا لوپپن و دکتر شان ساپ دقت کنیم در این آزمایش از پلیمری به نام Altron C-3 687316   استفاده شده است این آزماش در بازه فرکانس 400 تا 800 نانو متر انجام شده و در ترانسمیتانس مورد برسی فرار گرفته فیلم اول دارای سه لایه پلی مری بوده که که دز بازه فرکانس فوق اهم سنج مقدار 590 اهم را نشان داده و مقدار نرانمیتانس 81 به 60 کاهش یافته .
در فلیمی که از دو لایه پلیمری در آن استفاده شده  اهم سنج در بازه فرکانس مقدار 1200 اهم را نشان داده و مقدار افت ترانسمیتانس از 90 به 80 بودخ است
در فیلم تک لایه اهم سنج مقدار 4800 اهم را نشان داده  و مقدار افت ترانسمیتانس از 95 به 90 بوده است .
از این نتایج میتوان فهمید که تعداد لایه های فیلمهای پلاستیکی نصبت عکس با مقدار ترانسمیتانس و مقدار مقامومت  دارد .
این مواد بسیار حجیم بوده و ججم زیادی از سوسپانسیون خود را اسغال می کنند
از جمله این مواد میتوان به مواد زیر با نامهای تجاری :
PBD – butyl-PBD – Bphen – BCP – TAZ – Alq3
اشاره نمود (3).

تاریخ ارسال: دوشنبه 10 مرداد‌ماه سال 1390 ساعت 01:32 ق.ظ | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد